Poťahové materiály
0
košík
0 Kč s DPH

Jak si správně vybrat potahovou látku na sedačku, gauč, pohovku?

AURORA_potahova_latka
Potahová látka Aurora

Doladění barevného odstínu a příjemný pocit na dotek jsou samozřejmostí při výběru potahové látky na sedačku. Stejně důležité je výběr přizpůsobit všem členům vašeho domova, včetně dětí či domácích mazlíčků. V případě, že máte děti, případně domácí mazlíčky, je třeba zvážit výběr potahového materiálu, který je odolný vůči znečištění a snadno se čistí.Přinášíme vám užitečné rady, jak si správně vybrat potahovou látku, která bude odpovídat vašim potřebám a zároveň zapadne do vašeho interiéru.

Co zvážit při výběru potahové látky

 • jak často se bude sedací souprava používat - každodenně nebo příležitostně
 • u dětí - zašpinění jídlem, rozlití nápoje
 • u domácích mazlíčků - odolnost vůči poškrábání drápy a snadnou údržbu při znečištění - odolnost vůči poškrábání drápy a snadnou údržbu při znečištění
 • dosah slunečního světla na sedací soupravu
 • design pohovky, abyste vhodně doladili potahovou látku k interiéru
 • hřejivý či chladící potah

Důležité je vybrat si tkaninu vhodnou pro čalouněný nábytek, nikoli dekorativní tkaninu na tenké závěsy, ani elastickou tkaninu, která by se mohla rychle opotřebovat. Potahové tkaniny určené na čalouněný nábytek mají vysokou odolnost vůči oděru, opotřebení a jsou trvanlivé. Je to díky vazbě a gramáži a také hustotě vláken. Takové potahové látky se neopotřebují rychle ani při každodenním používání. Ne vždy musí platit pravidlo, že čím je potahová látka hrubší, tím je odolnější. Zpravidla umělá vlákna použitá na potahové látce /PES, PP/ jsou odolnější než přírodní /COT/.

Sluneční světlo by nemělo mít vliv na barvu pohovky u kvalitní stálobarevné látky za předpokladu, že sedačka není umístěna hned u velkého okna. V takovém případě může barva sedačky mírně vyblednout v průběhu několika měsíců resp. let v důsledku vysokého UV záření.

Jaké potahové látky jsou vhodné na čalouněné sedací soupravy

potahove latky

Na čalouněné sedačky se používají 3 hlavní typy materiálů:

Každý z těchto materiálů má své jedinečné výhody a vlastnosti.

Kůže a koženka

Sedačky s koženým čalouněním jsou velmi trvanlivé a kvalitní. Kůže však může být citlivá na světlo, čili může snáze vyblednout. Nečistoty z ní lze snadno odstranit, ale velmi důležitá a potřebná je pravidelná péče o kůži, aby kůže nepraskla nebo nevypadala suchá a dlouho vydržela pružná. To vyžaduje pravidelné ošetřování kožených a koženkových povrchů.

 • některé kůže jsou citlivé na skvrny, hlavně semiš, nubuk
 • kůže není odolná vůči poškrábání domácími mazlíčky
 • přírodní pravá kůže je vícenásobně dražší než umělá eko kůže.

Textilní tkaniny: bavlna, polyester, lněné tkaniny, PP resp. jejich kombinace

Při výběru textilní potahové látky na čalouněný nábytek je výhodou širší výběr barev, vzorů, dezénů a materiálů, než při pravé kůži případně kožence. Textilní potahové látky jsou cenově přístupnější a zároveň dostatečně odolné. Potahových látek určených na čalouněný nábytek a sedací soupravy je více druhů:

 • Bavlněné potahové látky: jsou velmi šetrné k pokožce, příjemné na dotek. Jsou odolné vůči roztržení, ale i náročnější na údržbu.
 • Polyester je momentálně nejpoužívanější materiál u potahových látek. Je velmi odolný a snadno se udržuje. Skvrny, fleky lze snadno odstranit. Lze jej impregnovat vůči zašpinění, případně snižovat jeho hořlavost. Polyesterové textilie se vyrábějí v různých barvách a strukturách, můžete si vybrat a snadno doladit potah do interiéru.
 • Velvet neboli plyš působí elegantně a dává čalouněnému nábytku exkluzivní vzhled, je měkký a hřejivý. Předností těchto látek je, že většinou bývají PET friendly.
 • PP /polyproplylen/ se vyznačuje velmi vysokou odolností a poměrně nízkou cenou. Není však tak příjemný na dotek jako například polyesterové nebo bavlněné tkaniny.

Důležité parametry při výběru potahové látky na sedačku

Při rozhodování, jaký potahový materiál zvolit, doporučujeme soustředit se na několik parametrů, které hrají klíčovou roli v tom, jak budete s vaší sedačkou spokojeni na dlouhá léta dopředu.

Gramáž /hmotnost na m² látky/

Potahové látky by měly být dostatečně odolné, aby se rychle neopotřebovaly, zejména při každodenním používání. Jedním z důležitých kritérií je gramáž - hmotnost látky na metr čtvereční.

Do 150 g/m²  - dekorační tkaniny resp. závěsoviny

150-300 g/m² váží tkaniny se střední gramáží. V této kategorii se nacházejí běžné potahové látky na sedačky a pohovky

300 g/m² a víc váží tkaniny s vysokou gramáží. Tyto látky se vyznačují vysokou odolností a vyšší životností.

Odolnost potahové látky proti oděru

Odolnost proti oděru se uvádí v MD /Martindale/ /viz článek TEST oděru potahových látek MD/.

Stálost barvy potahové látky

Každá tkanina vybledne dlouhodobým působením slunečního záření. V určité míře lze zpomalit nebo snížit vyblednutí barvy látky. Některé potahové látky, mají vysokou stálost barvy, tyto si svoji barvu udrží mnohem delší dobu i pod UV zářením. Jedná se hlavně o outdoorové potahové látky pro venkovní použití. Tato hodnota je uvedena na stupnici od 1 (nízká) do 8 (vysoká).

Jelikož interiérové sedací soupravy nebo pohovky nejsou zcela vystaveny slunečnímu záření několik hodin, jako například exteriérový zahradní nábytek, není nutná světelná stálost 8, postačí i střední hodnota k udržení stálobarevnosti sedačky /cca 2 -3/.

Žmolkování potahové látky

Žmolkování /piling/ – vytváření malých žmolků /uzlů/ na povrchu textilie, vytváří dojem opotřebování potahu. I když je to běžný proces u některých látek, raději se ujistěte, zda materiál nemá tendenci žmolkování. V technických parametrech se udává na stupnici 1-5.

Povrch potahové látky na pocit

Drsnější, povrch je na pocit měkký a teplý. Hladký povrch textilie, na pocit chladivý, například polyesterové potahové látky příjemně ochladí zejména v horkých letních dnech.

Jednoduchá údržba potahových látek

Lehce udržovatelná potahová látka je výhodou, zvláště pokud v domácnosti jsou děti nebo domácí mazličci. Polyesterové tkaniny a potahové látky z mikrovlákna se velmi snadno udržují díky tomu, že téměř neabsorbují nečistoty a tekutiny. Fleky a skvrny lze rychle a jednoduše odstranit vlhkým hadříkem. Také mnoho PES látek má dodatečnou nešpinivou úpravu nebo jsou voděodolné.

Kožené povrchy, nebo imitace kůže jsou také snadno udržovatelné, jelikož stačí nečistoty a kapaliny setřít hadříkem.

Potahové látky vhodné při domácích mazlíčcích v interiéru

Ostré drápy koček mohou poškodit mnoho druhů potahových látek. Pro kočky jsou vhodné odolné tkaniny z mikrovlákna s plochou strukturou vazby, například VELVETY. Drápy se mohou zaseknout jak na plochých látkových smyčkách, tak na nadýchaných tkaninách s hrubými oky. Následně hrozí vytažení očka na potahové látce.

Umělou či přírodní kůži velmi lehce poškrábou nebo i roztrhnou svými drápy.

DOPRAVA ZDARMA

Při nákupu nad 8 000 Kč

1500+ produktů

v několika variantách

Kamenná prodejna

Zavřít
Vážení zákazníci, 

přejeme Vám krásně prožité Vánoce a uspěšný nový rok 2024.
Od 21. 12. máme celozávodní dovolenou a objednané zboží Vám budeme expedovat od 2. ledna 2024.
Děkujeme za pochopení
PF 2024
Kontakt
Chcete dostávat nejnovější informace z našeho obchodu?
Přihlašte se do našeho e-mailového zpravodaje.
© 2024 Všechna práva vyhrazena | Webdesign by Pixel Design s.r.o. | Created by webyashopy.cz
Meli interiéry, s.r.o. - Černokostelecká 2198/53 Strašnice, 100 00 Praha 10
storemagnifiercrossmenu