Poťahové materiály
0
košík
0 Kč s DPH

Jak vybrat správnou molitanovou pěnu na sezení

lea 535 kreslo

Výběr správné molitanové pěny při čalounění sedací soupravy, křesla, pohovky, židle je velmi důležitý, abyste si byli jisti, že se vám bude sedět opravdu příjemně a pohodlně je potřeba vzít v úvahu spoustu faktorů. Jako jsou pružnost, lepivost, tuhost, hustota a tloušťka pěny, podle toho, pro jaký čalouněný nábytek je pěna určena.

Hustota pěny

Hustota pěny ovlivňuje životnost tak i její nosnost. Čím vyšší hustota materiálu, tím nižší je jeho deformace trvalá a snižuje se i její opotřebení. U matrací a pohovek, tj. částí, které jsou vystaveny každodennímu používání, doporučujeme používat pěny s vyšší hustotou. Hustota se uvádí v kg/m3 jako míra hmotnosti na jednotku objemu.

Tuhost pěny

Tuhost pěny udává sílu potřebnou ke stlačení pěny o 40 % a vyjadřuje její schopnost odolávat vnějšímu tlaku a deformaci.

Elasticita pěny

Elasticita vyjadřuje pružnost, poddajnost, přizpůsobivost pěny po stlačení, sezení, ležení a její schopnost vrátit se po uvolnění do původní polohy.

Průdušnost pěny

Prodyšnost pěny závisí na počtu otevřených buněk neboli pórů v jádru pěny, které umožňují dobrou cirkulaci vzduchu.

Tloušťka pěny

Pri intenzívnom každodennom využívaní pohovky, sedačky, kresla, je potrebná hrubšia pena a zároveň s vyššou hustotou. Na stoličky, lavice, podsedáky a chrbtové opierky postačí mäkší resp. stredne tvrdý molitan s hrúbkou od 3 centimetrov.

Při výběru správné pěny je důležité zvážit, kde bude čalouněný nábytek umístěn a jak často bude používán. Pokud bude čalouněný nábytek používán výhradně v interiéru, jsou vhodné všechny PUR pěny, studené pěny i visco - lýná pěna. Pro venkovní prostory je zapotřebí pěna odolná proti vlhkosti s dobrou cirkulací vzduchu.

Je třeba vzít v úvahu také péči o čalouněný nábytek a jeho ošetřování. pěnu PUR, pokud je potah nezapínatelný, lze vyprat ve vlažné vodě, nechat uschnout a potah znovu natáhnout na zcela vysušenou pěnu.

Pěna na sedací nábytek

Při výběru pěny je důležité zvážit, zda na sedačce nebo pohovce budete pouze sedět nebo zda bude sloužit i k častému ležení či spaní.

Na stoličku nebo lavici, na které pouze sedíte stačí molitan tenčí s vyšší tvrdostí a vyšší hustotou.

Na křeslo kvůli pohodlí doporučujeme vyšší a měkčí molitanovou pěnu nebo středně tvrdou.

  • na stoličky stačí PUR pěna středně tvrdá a pružná cca od 3 centimetrů výšky, pro pohodlnejší sezení 4-5 centimetrů.
  • podložka na stoličku doporučujeme měkčí PUR pěnu o tloušťce 3 až 5 cm podle očekávaného komfortu sezení.
  • na rohovú lavicu je vhodná tvrdšia pena od 4 do 5 centimetrov.
  • na kreslo je potrebný niekoľkonásobne hrubší molitan na sedenie a aj na operadlo chrbta. Zvoľte si studenú pena strednej a vyššej tvrdosti na sedadlo a na operadlo chrbta PUR pena mäkšia alebo pena strednej tvrdosti. Pre zjemnenie tvarov a povrchu použite najprv čalúnnické rúno a až na to poťahovú látku. Rúno prilepíte sprayovým lepidlom.
  • na záhradný nábytok si určite vyberte penu, ktorá zvláda vlhkosť, prípadné nežiadúce zmoknutie a zároveň kolísanie vonkajších teplôt. Takou je PUR pena s tvrdosťou kompresie od 30 do 40 s voliteľnou hrúbkou, v závislosti od daného kusu záhradného nábytku. Na záhradnú pohovku, alebo ležadlo je vhodnejšia studená pena s tvrdosťou kompresie 50, kvôli väčšiemu pohodliu. Je vhodné použiť nepremokavú OUTDOOR látku.
  • na paletový nábytok by mala byť použitá PUR pena s vysokou tvrdosťou, alebo studená pena, minimálne s 10 centimetrovou hrúbkou. V prípade, že máte paletové sedenie na terase, je lepšie použiť OUTDOOR poťahovú látku.
  • na pohovku, alebo gauč, na ktorom okrem sedenia aj ležíte, si vyberte molitan s vysokou tvrdosťou kompresie, čo zabezpečí pri častom používaní nielen pohodlie, ale aj odolnosť voči vysedeniu pohovky. Hrúbka molitanu by mala mať minimálne 8 centimetrov. Najlepšia voľba, v takomto prípade bude studená pena, alebo PUR pena vyššej gramáže.

DOPRAVA ZDARMA

Při nákupu nad 8 000 Kč

1500+ produktů

v několika variantách

Kamenná prodejna

Zavřít
Vážení zákazníci, 

přejeme Vám krásně prožité Vánoce a uspěšný nový rok 2024.
Od 21. 12. máme celozávodní dovolenou a objednané zboží Vám budeme expedovat od 2. ledna 2024.
Děkujeme za pochopení
PF 2024
Kontakt
Chcete dostávat nejnovější informace z našeho obchodu?
Přihlašte se do našeho e-mailového zpravodaje.
© 2024 Všechna práva vyhrazena | Webdesign by Pixel Design s.r.o. | Created by webyashopy.cz
Meli interiéry, s.r.o. - Černokostelecká 2198/53 Strašnice, 100 00 Praha 10
storemagnifiercrossmenu