Poťahové materiály
0
košík
0 Kč s DPH

Návod na očalounění záhlavového čela postele

Existuje velké množství triků, které můžete využít k modernizaci vašeho nábytku a domova. Jedním z takových triků je očalounit záhlavové čelo postele, což je rychlý a snadný způsob, jak přeměnit vaši postel na útulnou, elegantní oázu na spaní.

Co potřebujete na záhlavové čelo na postel

Postele s čalouněným čelem známe většinou z hotelových pokojů nebo z dnes velmi oblíbených taštičkových (boxspring) postelí. Můžete si však posteli postavit i takovou zadní stěnu.

postele cela
Návod na očalounění záhlavového čela postele 2

Jak velké by mělo byť záhlavové čelo postele?

Velikost a tvar čela určujete vy. Ideální je, je-li dřevěná deska na čelo postele široká alespoň jako vaše postel, ale pokud chcete, můžete ji o něco rozšířit. Pokud jde o výšku čela, můžete rozhodnout v závislosti na velikosti postele nebo velikosti místnosti. Vysoká zadní stěna působí velmi pompézně a je ve velkých ložnicích výhodou. Máte-li potřebné nástroje, můžete se rozhodnout i pro tvar dřevěné desky – obdélníkový, čtvercový, případně se zakřivenými rohy.

Co budete potřebovat na čalounění

Postačí vám velký dřevěný panel (dřevotřísková deska, překližka), molitan, potahová látka a v případě potřeby pár ozdobných hřebíků a čalounických sponek. Nezapomeňte také na kvalitní lepidlo SEFOX.

Dřevěnou desku nebo pozdější čelo postele můžete připevnit ke stěně příslušnými hmoždinkami a šrouby nebo umístit na podpěry a následně upnout mezi postel a stěnu. Jelikož čelo postele není vystaveno velké zátěži, můžete se zde rozhodnout pro jednoduchou tenkou PUR pěnu nižší objemové hmotnosti například molitanovou desku T2536. Tloušťku čela si určíte sami. Molitan lze snadno dále zpracovávat, protože je pružný. Navíc je velmi lehký, takže čalouněné čelo postele není velmi obtížné. Dbejte na to, abyste si nevybrali příliš měkkou PUR pěnu. Jinak byste při tloušťce cca 2 cm rychle opřeli hlavu o tvrdý dřevěný panel. Pěna by neměla být příliš tlustá, ideálně asi 4 cm.

Která látka je vhodná na čalouněné čelo postele

Na takový projekt se hodí v podstatě všechny potahové látky. Potahové látky se vyznačují poměrně vysokou gramáží, díky čemuž jsou robustní a odolné vůči oděru. To znamená, že potahové látky nejsou příliš tenké a více vydrží. Doporučujeme tmavší odstíny, které nejsou náchylné k ušpinění. Také velkou výhodou je nešpinivá úprava potahové látky. Na zadní stěnu postele si můžete vybrat různé druhy imitace kůže – koženky pro lepší a snadnější údržbu, potahové látky velvet pro obzvlášť elegantní vzhled, nebo měkký polyester pro vysoký komfort.

Návod jak na to

Krok 1: Zpracování dřevěného panelu. V první řadě byste měli své dřevěnou desku zpracovat tak, aby později visela sama o sobě na stěně. Chcete-li například zaoblit rohy, odřízněte je a obruste je do tvaru.

Chcete-li ozdobit čelo postele knoflíky, měli byste nyní vyvrtat otvory pro ně. Nejlepší je nejprve označit místa perem a poté vrtat. Tak máte jistotu, že otvory jsou v pravidelných intervalech.

S trochou větší manuální dovednosti v rukou můžete postavit i jiné typy pozadí. Například čela postele s integrovaným osvětlením nebo skryté police, čímž získáte další úložný prostor.

Krok 2: Nastříkejte sprayové lepidlo SEFOX na dřevěný panel. Je to rychlé a bez nepořádku. Jednoduše aplikujte lepidlo na dřevěnou desku a poté molitan na krátkou chvíli pevně přitlačte. Již po několika minutách se molitan přilepí na dřevěný panel a můžete pokračovat v práci. Přebytečnou pěnu kolem ní odřízněte ostrým nožem.

Krok 3: Na čelo s molitanem nalepíme čalounické rouno gramáže 150. Čalounické rouno ve skutečnosti zajišťuje jemnější tvary a zaoblení. V případě záhlavového čela se rouno postará o pěkné zaoblení hran a rohů. Jednoduše nastříkejte molitan lepidlem SEFOX a položte rouno (samozřejmě bez záhybů) na molitan. Potom jej na okrajích přehněte a připevněte na zadní stranu dřevěného panelu a přisponkujte sponkovačkou. V rozích sundejte rouno do malých záhybů a přebytečné rouno odřízněte nůžkami.

Krok 4: Připevněte vámi vybranou látku. Nyní zopakujte princip z kroku 3 s potahovou látkou, kterou jste si vybrali. Ujistěte se, že první sponku umístěte do středu okrajů. To znamená, že spony vždy nastřelujete od středu k rohům. Nejprve vystřihněte rohy a sešijte po stranách. Vyhlaďte látku znovu a znovu, abyste se vyhnuli pomačkání. Nemělo by to být ani příliš těsné. Přeložte látku přes sebe v rozích a sešijte ji na místě. Přebytečnou látku jednoduše odstřihněte nůžkami. Nyní je čalouněné čelo vaší postele v podstatě hotové a na zadní stranu dřevěného panelu můžete připevnit kování nebo zavěsit na hmoždinky. Pokud jste se však rozhodli pro knoflíky nebo jiné ozdoby, musíte nyní učinit poslední krok. Na zadní straně dřevěného panelu můžete vidět dříve vyvrtané otvory. Zde převlečete nit na knoflíky, které slouží jako ozdoba na přední straně. Nit rovnoměrně zatahujte a následně přispinkujte. Dosáhnete tak individuálního pozadí s malými penězi a nevelkým úsilím. Vaše postel bude nejen mimořádně pohodlná, ale také originální a jedinečná.

DOPRAVA ZDARMA

Při nákupu nad 8 000 Kč

1500+ produktů

v několika variantách

Kamenná prodejna

Zavřít
Vážení zákazníci, 

přejeme Vám krásně prožité Vánoce a uspěšný nový rok 2024.
Od 21. 12. máme celozávodní dovolenou a objednané zboží Vám budeme expedovat od 2. ledna 2024.
Děkujeme za pochopení
PF 2024
Kontakt
Chcete dostávat nejnovější informace z našeho obchodu?
Přihlašte se do našeho e-mailového zpravodaje.
© 2024 Všechna práva vyhrazena | Webdesign by Pixel Design s.r.o. | Created by webyashopy.cz
Meli interiéry, s.r.o. - Černokostelecká 2198/53 Strašnice, 100 00 Praha 10
storemagnifiercrossmenu