Poťahové materiály
0
košík
0 Kč s DPH

Druhy molitanových pěn

molitany

Molitanová pěna se používá jako výplňový materiál při čalouněném nábytku, k vytvoření pohodlí při sezení nebo ležení. Je několik druhů pěn, které mají různé parametry tvrdosti a hustoty. V závislosti na tom je také doporučeno jejich použití v čalounictví. Výrobci čalouněného nábytku a matrací používají také kombinaci pěn různých tvrdostí, sendvičově naskládaných, k dosažení optimálního pohodlného a kvalitního výrobku.

Druhy pěn a jejich využití

Podívejme se blíže na různé druhy pěn, jejich vlastnosti a optimální použití.

PUR pěna

PUR pěna nebo standardní pěna bývá označena N nebo T /STANDARD/. Je to tepelně modifikovaná polyuretanová pěna, vyrobená procesem napěnění polyuretanové hmoty. Neobsahuje žádné zdraví škodlivé látky. Má různorodé využití, při výrobě čalouněného nábytku, sedacích souprav, křesel, postelí, židlí, matrací, ale i ve stavebnictví pro tepelnou a zvukovou izolaci i jako obalový materiál. Může být elastická a měkká, nebo stabilní a pevná. Dá se s ní velmi dobře pracovat, lze ji upravit na požadovaný rozměr řezáním a lepením.

Studená pěna

Studená pěna označená HR /HIGH ELASTIC/ je vyrobena z polyuretanu. Má silnější stěnu oproti PUR pěně a je mnohem vzdušnější, lépe odvádí teplo a vlhkost. Je vysoce kvalitní a odolná, má bodovou elastičnost a je lehce přizpůsobivá. Delší si zachovává svoji pružnost a životnost než klasická PUR pěna. Využívá se hlavně na matrace postelí, pohovek a sedacích souprav.

Paměťová pěna – VISCO

Paměťová pěna – VISCO se označuje V /VISCOELASTIC/ je vysoce elastická pěna, známá také jako líná, termo pěna, vyrobená z polyuretanu. Typickou vlastností paměťové pěny je zapamatování svého tvaru, dokonale se přizpůsobí tvaru a teplotě lidského těla. Po zahřátí a stlačení změkne a přizpůsobí se, po uvolnění se opět pomalu vrátí do svého původního tvaru. Využívá se pro komfortní sezení a ležení, pro anatomické a ortopedické polštáře, ve zdravotnictví na antidekubitní polštáře a matrace k prevenci proti proleženinám.

Latexová pěna

Latex pěna má otevřenou buněčnou strukturu, je antibakteriální, vzdušná, neabsorbuje prach ani vlhkost. Vyrábí se z přírodního nebo syntetického latexu nebo jejich kombinací, vytvoří se pěnová struktura, zavedením vzduchu nebo plynů, čímž vznikne množství malých bublinek. Díky tomu je pěna superelastická, pružná, přizpůsobivá a odolná, s vysokou hustotou až 55-85 kg na m3. Přírodní latex je vyroben z tradičního přírodního materiálu z kaučukového mléka. Latexové pěny jsou většinou kombinací přírodního a syntetického latexu. Čím vyšší je obsah přírodního kaučuku, tím je pěna dražší. Využívá se na nejkvalitnější i ortopedické matrace, polštáře a vysoce komfortní a luxusní nábytková čalounění. Pro změkčení se matrace perforují, čímž se vytvářejí zóny matrace s různými velikostmi otvorů.

Pěna na bázi polyetylenu

Pěna na bázi polyethylenu, který se zpění speciálními nadouvadly. Taková pěna je elastická a voděodpudivá, má uzavřené buňky. Využívá se mimo jiné i na obalové materiály při přepravě zdravotnických pomůcek nebo elektronických zařízení. Jelikož neabsorbuje vodu, využívá se hlavně jako izolační materiál /např. NEOPRÉN/.

Pojená drť – lepená pěna

Pojená molitanová drť - lepená pěna s označeným RE /recycled/ je recyklovaná a slepovaná pěnová drť. Využívá se hlavně na tepelnou a zvukovou izolaci, na jádra do sendvičových matrací válend a postelí, a má široké využití v čalounictví.

Gumožíně - kokosové vlákno

Gumožíně - kokosové vlákno je přírodní materiál, využívá se hlavně u matrací do postelí, nebo na křesla a židle.

Jak si správně vybrat správnou hustotu a tvrdost molitanu ?

  • Hustota. Čím je molitanová pěna hustší, tím je těžší ai její trvanlivost je delší a nevysedí, nebo neproleží se tak rychle, jako měkčí pěna. Hustota nebo objemová hmotnost se označuje v kg/m3.
  • Tvrdost, nebo tuhost se vyjadřuje odporem při stlačení v kPa. Nejměkčí pěna s nejnižší tuhostí má odpor do 2,5 kPa. Střední tuhost od 3,0 do 4,8 kPa a nejtvrdší, nejtužší pěna má odpor proti stlačení nad 5,0 kPa.

Co znamená číselné označení?

Například T 3050

  • číslo 30 /první dvojčíslí/ je označení váhy pěny, čili v tomto případě, pěna bude vážit 30 kg na 1 m3. /což je střední hustota i váha/. Čím vyšší je první dvojčíslí, tím vyšší je nosnost pěny.
  • číslo 50 /druhé dvojčíslí/ označuje odolnost pěny vůči stlačení, v tomto případě 5,0 kPa, což znamená vyšší střední tuhost. Čím vyšší je druhé dvojčíslí při označení, tím bude vyšší odpor a pěna bude tužší.

PUR pěna T 3050 je určena pro střední a vyšší váhové kategorie až do 110 kg. Používá se v čalounictví na čalounění značně zatěžovaných míst, při výrobě sedacích souprav, křesel, matrací s vysokou nosností vhodných pro celoroční používání, na sedadla, zahradní sezení a tvrdší zádové opěrky.
Měkčí pěny například T 2536 se používají pro měkčí zádová opěradla sedacích souprav a pro loketní opěrky, které jsou oproti sedací části méně zatěžovány, než sedadla.

DOPRAVA ZDARMA

Při nákupu nad 8 000 Kč

1500+ produktů

v několika variantách

Kamenná prodejna

Zavřít
Vážení zákazníci, 

přejeme Vám krásně prožité Vánoce a uspěšný nový rok 2024.
Od 21. 12. máme celozávodní dovolenou a objednané zboží Vám budeme expedovat od 2. ledna 2024.
Děkujeme za pochopení
PF 2024
Kontakt
Chcete dostávat nejnovější informace z našeho obchodu?
Přihlašte se do našeho e-mailového zpravodaje.
© 2024 Všechna práva vyhrazena | Webdesign by Pixel Design s.r.o. | Created by webyashopy.cz
Meli interiéry, s.r.o. - Černokostelecká 2198/53 Strašnice, 100 00 Praha 10
storemagnifiercrossmenu